2024.07.18
Csongrád Megyei Helyi Csoport

Bejeződött a szalakótafiókák gyűrűzési szezonja

Szalakótafióka gyűrűzése (Fotó: Tokody Béla)

A „GRASSLANDBIRDS” elnevezésű magyar-szerb Interreg pályázat egyik kiemelt célja, hogy a határmenti régióban a lakosság figyelmét felhívja a közösségi jelentőségű gyepes élőhelyekre és azok veszélyeztetett madárfajaira, többek közt a szalakótára. Ennek keretében a sajtó jelenlétében kapott gyűrűt több, már csaknem repülős szalakótafióka Szeged határában, annak érdekében, hogy minél több ember megismerkedjen hazánk egyik legszebb madárfajával, amely az MME fajmegőrzési programjainak egyik sikertörténete.
 

A pályázat egyik fontos célkitűzése, hogy a Natura 2000 területeken költő, EU-prioritás madárfajokat népszerűsítse. A szalakóta (Coracius garrulus) a Pannon szikes gyepek és mocsarak élőhelyek egyik zászlósfaja. A faj hazai állomány az 1980-as években csaknem összeomlott, mindössze 300 – 600 pár maradt meg. 

Szalakóta ( Fotó: Tokody Béla)
Szalakóta ( Fotó: Tokody Béla)

Az MME és a hazai nemzeti park igazgatóságok erőfeszítésének köszönhetően a faj populációja napjainkra stabilizálódott, a hazai állomány létszáma meghaladja a 2500 párat, ezzel Közép-Kelet-Európa legfontosabb törzsállományát jelenti, amely kiemelkedő szakmai siker. 

Szalakóta-odú a Dél-Alföldön ( Fotó: Tokody Béla)
Szalakóta-odú a Dél-Alföldön ( Fotó: Tokody Béla)

Bővebben a szalakótáról
Évente több mint 2000 szalakóta kap jelölőgyűrűt az egyedek területhűségének tanulmányozása és az állomány nyomon követése céljából. 

Szalakóta színes gyűrűvel ( Fotó: Tokody Béla)
Szalakóta színes gyűrűvel ( Fotó: Tokody Béla)

2024. július 1.-én bemutató gyűrűzés lett szervezve a sajtó képviselőinek Szeged határában, ahol a faj népszerűsítése céljából öt, már majdnem repülős szalakóta-fióka kapott gyűrűt.

Szalakóta fiókák ( Fotó: Tokody Béla)
Szalakóta fiókák ( Fotó: Tokody Béla)

A gyűrűzést projekt munkatársak meséltek a szalakótavédelem történetéről, a hosszú távú vonuló madarak vonulási és telelési stratégiáiról, az azzal kapcsolatos veszélyeztető tényezőkről, valamint a klímaváltozás természetvédelmi kihívásairól.

Gyűrűzési bemutató Szeged határában ( Fotó: Verseczki Nikolett)
Gyűrűzési bemutató Szeged határában ( Fotó: Verseczki Nikolett)

A terepi eseményről az alábbi linkeken lehet tájékozódni:


https://hu.euronews.com/video/2024/07/01/szalakota-fiokak-azonosito-gyuruzes-szeged-nemzetkozi-egyuttmukodes-madarvedelem

https://szeged.hu/cikk/rendszamokat-kaptak-a-szalakota-fiokak

https://www.delmagyar.hu/helyi-kultura-2/2024/07/negy-szalakotafioka-kapott-gyurut

https://greenfo.hu/sajtotajekoztatok/szalakota-fiokak-bemutato-gyuruzesere/

GRASSLANDBIRDS IPA
Dr. Tokody Béla