Beszámoló a 2024-es országos sirály-felmérés januári eredményeiről
Repülő öreg sztyeppi sirály a szegedi szeméttelepen ( Fotó: Barkóczi Csaba)
Az MME Vízimadár-védelmi Szakosztálya szervezésében,- 2024. január közepén, a télközepi vízimadár-monitoring keretében-, 2024. január 11-17-e között sor került a telelő sirálycsapatok országos felmérésre. A felmérés során összesen 40.621 sirály került be a leltárba. Több érdekes faj került elő, amelyek alapján érdekes képet kaphattunk a nagytestű sirályfajok országos eloszlásáról.
Elkészült a januári sirály szinkron összegzése. A felmérésre 2024. január 11-17. között került sor. Az ország kereken 40 területe került bejárásra, melyek közül 16 szeméttelep volt.
Több jobb faj is előkerült és érdekes képet kaphattunk a nagytestű sirályok országos eloszlásáról is. A szeméttelepen meghatározott arányokat az éjszakázóhelyekre mindig legalább három, a legközelebbi szeméttelepen tapasztaltak alapján határoztam meg.
A módszertanhoz még annyi kiegészítést tennék, hogy több „sirályos hely” kimaradt felmérésből. Ez amiatt van, mert előzetesen beszéltem helyi emberekkel és jelezték, hogy a tartós éjszakai fagyok miatt nincsenek a térségben sirályok.
Ilyen helyszínek voltak a kiskunsági szikesek, a vas megyei bányatavak és szeméttelepek, illetve a magas vízállás miatt a Dunáról is mindenki azt jelezte, hogy nincs komoly éjszakázóhely ott sem.
Összesen 40.621 sirály került be a leltárba. A táblázatban felsoroltakon túl három „heinei” került elő három különböző szeméttelepen (Debrecen, Királyszentistván, Tiszafüred), kettő szibériai heringsirály (Larus fuscus heuglini) a csalai szeméttelepen, összesen négy kis sirály (Hydrocoloeus minutus) a Balatonon és a szegedi Fehér-tavon, valamint a már hosszú idő óta a Balatonon tartózkodó halászsirály (Ichthyaetus ichthyaetus) is.
A halvány szürkével jelölt mezők azok, melyek esetében a helyszínen becsült nagytestű sirályok számából és a környező hulladéklerakókon meghatározott faj arány alapján „számoltam ki” a két faj mennyiségét. Nyékládháza esetén a berettyóújfalui, debreceni, tiszafüredi és hejőpapi adatok lettek felhasználva, ez alapján itt a madarak 3,3%-a volt sárgalábú sirály. A tatai Öreg-tónál a tatabányai, győri és a pusztazámori arányt használtam fel, így 6,1%-a lett a madaraknak sárgalábú sirály. A Tisza-tó esetében a berettyóújfalui, debreceni és a tiszafüredi szeméttelepeken tapasztaltak alapján a sárgalábú sirályok 0,45%-át tették ki az itt éjszakázó összes nagytestű sirálynak, míg a Velencei-tóra behúzó madarakat a csalai, várpalotai és pusztazámori adatokból állapítottam meg, így itt a madarak 2%-a volt sárgalábú sirály.
A táblázat alján szereplő 56.655 a szeméttelepeken és éjszakázóhelyeken összesen becsült madár mennyisége, természetesen a nagytestű sirályként feltüntetett adatok nélkül. Mivel nagy az átfedés a szeméttelepeken és az éjszakázóhelyeken előforduló madarak között, így csak az éjszakázóhelyen számlált madarak, illetve a ritkább fajok kerültek bele, ahol nem áll fenn a duplikálás lehetősége!
A felmérés során 39 dankasirályt olvastak le a felmérők, melyből 18 Győrben (8 magyar, 7 horvát, 2 lengyel, 1 német), 8 Budapesten (7 magyar, 1 lengyel), 4 Keszthelyen (2 magyar, 2 horvát), 3 Pusztazámoron (2 magyar, 1 horvát), 2 Gyálon (1 magyar, 1 horvát), 2 Várpalotán (2 magyar), 1 Csalán (1 horvát) és 1 Királyszentistvánon (1 horvát) volt. Viharsirályból Győrben került távcső elé 2 lengyel madár, sztyeppi sirályból 2 Csalán (2 lengyel), 2 Várpalotán (1 cseh, 1 lengyel), 1 Pusztazámoron (1 magyar) és 1 Tatabányán (1 lengyel) lett leolvasva.
Minden felmérőnek szeretném megköszönni a segítségét!
Név szerint: Ampovics Zsolt, Balázsi Péter, Barkóczi Csaba, Barna Krisztián, Bátky Gellért, Borza Sándor, Bruckner Attila, Cser Szilárd, Csopják Tamás Viktor, Csortos Csaba, Ecsedi Zoltán, Forintos Viktor, Gál Szabolcs, Győrig Előd, Gyukics Gellén, Havasi Máté, Hegedűs Dániel, Koleszár Sándor, Kovács Viktor, Lencse Ferenc, Molnár Ádám, Molnár Orsolya, Musicz László, Nagy Tamás, Papp Gábor, Pellinger Attila, Selmeczi-Kovács Márton, Simay Gábor, Spilák Csaba, Szabó Máté, Szántó Bence, Szász Előd, Szecsődi György, Tajti László, Takács Ádám, Tar János, Tokody Béla, Verseczki Nikoletta, Vig Bálint és Zalai Tamás.
Pitó Andor
MME VVSZ