2011.01.16

A mediterráneum helyett Magyarországon - áttelelő barátposzáták az etetőn

A barátposzáta a leggyakoribb bokorposzáta fajunk, melynek éneke a fülemülékéhez mérhető. Ez a kecses mozgású madár a belvárosi bokrosokban is megél, fészkét az ágak közé rejti. A hazai állomány vonuló, a tél közepén a mediterráneumban vagy még délebbre, Afrika szavannáin találkozhatunk csak velük - mármint a papírforma szerint.

 

Néhány példány szinte észrevétlen "szellem madárként" a bokrok között bujkálva minden évben áttelel. Ilyenkor leggyakrabban azokon etetőkön találkozhatunk velük, ahol alma is van az ágcsonkokra szúrva. Megjelenésükre különösen a mostanihoz hasonló télközi meleg napokon számíthatunk, mert az akár tíz fokkal is a fagypont feletti hőmérsékleten a fagyott alma húsa felenged, puhává válik. A barátposzáták rovarfogásra termett csőre ugyanis nem alkalmas a jeges gyümölcshús (vagy cinkegolyó) szétforgácsolására.

A videón látható madárbarát kert etetőjén már harmadik éve telelnek át barátposzáták,
egyszerre legalább két egyed, egy hím és egy tojó, de  többen is lehetnek
(Videó: Orbán Zoltán)..

 

Az alma a 2011. év madara - a széncinege mellett az összes etetőre járó énekesmadárnak fontos téli táplálék, és különösen fontos az átteleléssel próbálkozó rovarevő kis énekeseknek. Néhány ilyen faj megfigyelési adatai 2010.12.01 - 2011.01.16. között (forrás: birding.hu):

  • Barátposzáta: 26 megfigyelés 13 településen
  • Házi rozsdafarkú: 28 megfigyelés 23 településen
  • Csilpcsalpfüzike: 16 megfigyelés 10 településen
  • Cigánycsuk: 1 megfigyelés (Hercegszántó, Bács-Kiskun megye)
Használjuk az almát minél szélesebb körben a madáretetőkön, akár ágcsonkra
szúrva,
akár a talajon, de az erkélyen, ablakpárkányon is (Fotók: Orbán Zoltán)!

 

Orbán Zoltán