Új magyarországi madárfaj a Tömördi Madárvártán
|
A Tömördi Madárvártán (Vas megye) 2010. október 12-én reggel 7 órakor egy kékfarkú (Tarsiger cyanurus) akadt a szakemberek hálójába. A madarat Lukács Zoltán gyűrűzte, majd másnap, 2010. október 13-án 10 órakor majdnem ugyanott visszafogták. Ez az első bizonyított magyarországi előfordulása ennek a - hazánkban gyakori vörösbegyhez hasonló - madárfajnak.
Nevét kék színű farktollairól kapta. Elterjedési területe elsősorban az ázsiai tajgaövezetre és az ázsiai magashegységek fenyveseire, cserjéseire terjed ki. A kékfarkú Európában csak Finnország és Oroszország északi részén költ, Finnországban az 1940-es évek végén telepedett meg.
|
A kékfarkúval a hazánkban megfigyelt madárfajok száma 403-ra emelkedett. |
Kóborló példányai előfordultak már Lengyelországban, Szlovákiában, Olaszországban és Cipruson is. Eddigi ismereteink alapján az európai fészkelők is Délkelet-Ázsia szubtrópusi, trópusi területein telelnek. A faj tömördi és más közép- és dél-európai megkerülései kapcsán felmerül a kérdés, hogy a vonulási időszakban, Európában előforduló példányokat egy-egy erősebb vihar sodorhatta-e délebbre, vagy már tényleges evolúciós jelenségről van-e szó? Kialakulhatott-e már az Európában megtelepedő madaraknál egy genetikailag meghatározott új vonulási irány, amely nem Ázsia, hanem Európa vagy Afrika melegebb vidékeire, az új telelőhelyekre vezet? Ezekre a kérdésekre a további kutatások fogják megadni a választ.
Az MME
honlapjának fejlesztése az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósult meg a TÁMOP-2.5.1-07/1-2008-0098 projekt keretében |