Budapesti Helyi Csoport

Élőhelykezelés Újpesten

-
,

Hungary

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Budapesti Helyi Csoportja 2015 őszén, immáron 16. alkalommal hirdeti meg “Homoktövis-élőhelykezelés” elnevezésű akcióját Újpesten, a Megyeri-híd pesti hídfőjének közelében. A soron következő munka időpontja november 7.-e, szombat lesz.

A területen található értékes homokgyepek összesen 22 védett növényfajnak adnak otthont, melyből a Homoktövis cserje vadon csak ezen az egy helyen él Magyarországon, nem beszélve a számtalan védett gerinctelen és gerinces állatfaj jelenlétéről! Ezek élőhelyét nagyban veszélyezteti az erőteljesen terjeszkedő idegenhonos fásszárúak térhódítása, melyek visszaszorítása és a Magyarországon egyedülálló természetes életközösség megóvása a legfontosabb feladatunk. Az élőhelykezelés előtt részletesen bemutatjuk a területet minden megjelent önkéntesünknek! A szervezők reggel 8 körül érkeznek a területre, de az akcióban részt vevőknek elég 9 órakor megjelenniük a helyszínen.

Tömegközlekedéssel a legkönnyebben a 104-es busszal érhetjük el a helyi védettségű élőhelyet. Érdemes Újpest Központnál, az Újpesti Áruház oldalában lévő buszmegállónál felszállni a járatra, mely kb. 15 perc alatt éri el a területet. HÉTVÉGÉN A 104-ES BUSZ CSAK FÉL ÓRÁNKÉNT KÖZLEKEDIK, ezért érdemes Újpest központhoz kb. 8:30-kor megérkezni, ugyanis a busz kb. 8:40-kor érinti a fentebb említett megállót. A részletes menetrend INNEN tölthető le!

A busszal a “Vízművek” megállóig kell eljönni, mely a régi és új 2-es út elágazása utáni második megálló. A következő – Ezred utcai – állomás már a Megyeri-híd után van, ezért ha valaki esetleg áthalad a híd alatt, akkor vissza kell sétálni néhány száz métert. A “Vízművek” megállótól kitáblázzuk az érintett helyszínt. Amennyiben autóval szeretne valaki érkezni, akkor a Váci út végénél a régi és új 2-es út elágazásától, a régi 2-en Dunakeszi felé kell jönni kb. 500 métert. Itt az út jobb oldalán található két óriásplakát és egy fém sorompó, ami a terület bejáratát zárja le. A sorompó a kezelés idején nyitva lesz, ezért mindenki biztonsággal beparkolhat a földút lezárt szakaszára.

Szokásunkhoz híven madárgyűrűzési bemutatóval és étellel, valamint itallal is készülni fogunk az eseményen, de a megjelenők létszámát lehetetlen előre megbecsülni, így a biztonság kedvéért mindenki készüljön némi saját élelemmel is. A munkához szükséges eszközöket – kesztyű, kézi szerszámok stb. – Helyi Csoportunk biztosítani fogja, de arra szeretnénk mindenkit kérni, hogy – amennyiben lehetősége van rá – hozzon munkáskesztyűt, illetve kézifűrészt, vagy ágvágó ollót, mert ezekből minden darabra nagy szükség lesz! Idén továbbra is elsősorban a lehullott gallyak kihordásán lesz a hangsúly ezért az ágak mozgatásához szükség lesz ponyvákra és hevederekre is, hogy kötegelve tudjuk szállítmányozni a faanyagot. (Természetesen ezekből is készülünk jónéhány saját darabbal!) A munkára mindenkit szeretettel várunk, szóljatok minél több ismerősnek is, és amennyiben lehetőségetek van rá küldjétek tovább ezt a felhívást, mert feladat lesz bőven!
FONTOS: A közösségi szolgálatra érkező diákcsoportokat, csak abban az esetben tudunk fogadni, hogy ha az értük felelősséget vállaló tanár is velük tart a rendezvényre! Egy csoport maximum 15 fős lehet! A részvételhez előzetesen lehet regisztrálni Kincses Lászlónál a kincses.laszlo@mme.hu címen!
Egyénileg érkező 18 év alatti diákokat csak szülői felügyelettel tudunk fogadni!

A munka elején mindenki munka- és balesetvédelmi eligazítást kap, amelyet adataival és aláírásával kell elfogadnia.

A program végrehajtását a természetvédelmi vagyonkezelést ellátó Fővárosi Önkormányzat engedélye teszi lehetővé.


A munkára mindenkit szeretettel várunk!





A terület. (Forrás: Google Maps)