A 2024. évi őszi vízimadár szinkronfelmérések eredményei
Cigányrécék (Fotó: Mészáros Csaba)
Az MME Vízimadár-védelmi Szakosztálya által koordinált fajspecifikus szinkronfelmérések keretében az idei őszi időszak felmérése a már megszokott módon egyszerre két bukórécefajunk, a barátréce és a cigányréce monitoringját célozta meg. Sajnos éppen a szeptember 13-16. között, a Vonuló Vízimadár Monitoring felméréseivel összehangolva meghirdetett szinkronszámlálás időszakában vonult végig hazánkon a Boris ciklon, a Duna későbbi áradását is okozó kiadós esőzések pedig a legtöbb helyen lehetetlenné tették a terepi felméréseket. Azonban sok felmérőnk a ciklon átvonulását megelőző, vagy azt követő napokban is elvégezte a szükséges számlálásokat. Így bár a szinkronfelmérés követelményei csak részben teljesültek, érdekes adatokat kaptunk a számlálások eredményeiből.
2022-ben vette kezdetét két récefajunk, a védett barátréce és a fokozottan védett cigányréce országos ún. szinkronfelmérése a tavaszi és őszi vonulási csúcsok időszakában. A két faj őszi vonulási csúcsa nagyjából azonos időszakban, szeptember hónapban figyelhető meg. Ezért a barátrécék és cigányrécék felmérését is egyazon területbejárások során el tudják végezni önkéntes felmérőink.
A Boris ciklon által hozott bőséges csapadék a vonuló récék szempontjából később kifejezetten előnyösnek bizonyult, ugyanis számos sekély vizű, de a nyár végére már kiszáradt terület került ismét víz alá a heves esőzéseket követően. A szinkronszámlálást azonban a legtöbb helyszínen lehetetlenné tette az időjárás, ezért az elemzésbe bevont felmérések az eddig megszokott négynapos sztenderdnél mintegy háromszor nagyobb időszakot ölelnek fel. A zord időjárás a terepi felmérés mellett a madarak vonulásának sem kedvez, így remélhetőleg a récék átmozgása az egyes területek között csak kismértékben torzítja az eredményeket. Az így kibővített vizsgálati időszakban 59 felmérőnk 114 helyszínen végezte el a szükséges számlálásokat, melynek során összesen 5222 barátrécét és 2341 cigányrécét figyeltek meg.
Barátréce (Aythya ferina)
A tavalyi év szinkronfelmérésének beszámolójában már említettük, mekkora különbség mutatkozott a 2022 szeptemberében (4105 pld.) és 2023 szeptemberében (8156 pld.) megfigyelt barátrécék mennyisége között, miközben a számlálásban részt vevő felmérők és a felmért területek száma között sem volt számottevő különbség. A 2024. szeptemberi számlálásba bevont adatsorok a számlálásban részt vevő felmérők és a felmért területek számában is közel azonosak a megelőző két szeptemberében tapasztaltakkal. A megfigyelt barátrécék száma (5222 pld.) inkább az első, 2022-es felmérési év szeptemberi eredményéhez közelít.
A legnagyobb csapatokat idén szeptemberben a tömörkényi Csaj-tavon és csanyteleki Síróhegyi-halastavakon (1570 pld.), a Kiskunlacháza és Bugyi térségében fekvő sóderbányatavakon (1067 pld.), a hortobágyi Akadémia-halastavakon (673 pld.), illetve a Biharugrai- (416 pld.) és Begécsi-halastavakon (243 pld.) figyelték meg. Különösen érdekes adatnak bizonyult a Kiskunlacháza és Bugyi térségében található sóderbányatavakon megfigyelt barátrécék mennyisége, ugyanis e vízfelületek korábban – jellemzően a folyamatban lévő bányászat és a belépés nehezített engedélyezése miatt – nagyrészt kimaradtak a szinkronszámlálásokkor felmért területek sorából.
Cigányréce (Aythya nyroca)
A 2024. szeptemberi szinkronfelmérésen összesen 2341 cigányrécét figyeltek meg felmérőink, amely elmarad a 2022-es (3361 pld.) és 2023-as (3704 pld.) szeptemberi számlálások során észlelt mennyiségektől. A legnagyobb tömegeket idén a hortobágyi Akadémia-halastavakon (860 pld), a tömörkényi Csaj-tavon és csanyteleki Síróhegyi-halastavakon (225 pld.), illetve a Biharugrai- (318 pld.) és Begécsi-halastavakon (178 pld.) figyelték meg. A korábbi őszi számlálások eredményeitől elmaradó mennyiség minden bizonnyal az elégtelen lefedettség számlájára írható, hiszen a korábbi évek legnagyobb őszi cigányréce gyülekezéseinek helyszínein, az Alsó-Duna-völgy halastavain teljesen meghiúsította a számlálást a Boris ciklonnal érkező esős idő.
Köszönetnyilvánítás
A korábbi felmérésekhez hasonlóan ezúttal is hálás köszönettel tartozunk felmérőinknek, akik akár a kedvezőtlen időjárás okozta kényelmetlenségek dacára is részt vettek a terepi számlálásokban! A szeptemberi felmérések kivitelezésében a következő személyeknek tartozunk köszönettel:
Balázsi Péter, Balog László, Barna Péter, Bodor Ádám, Bognár Előd Szabolcs, Bozsaky Bonifác, Cser Szilárd, Csibrány Balázs, Csonka István, Danku János, Dávid Jenő, Ecsedi Zoltán, Emri Tamás, Forintos Nikolett, Gál Szabolcs, Gebei Lóránt, Gilányi Gábor, Gyuricza András, Habarics Béla, Hegedűs Dániel, Horváth Tibor, Katona József, Kecskés József, Kiss Ádám, Kiss János, Dr. Kókai Károly, Dr. Kóta András, Lovászi Péter, Mészáros Csaba, Molnár Ádám, Nagy Tamás, Nagy Tibor, Nyáry Zsigmond, Őze Péter, Pásti Csaba, Pitó Andor, Polgár Márta, Pompola Krisztián, Ripka Gergely, Schmidt András, Selmeczi Kovács Márton, Seres Nándor, Simay Gábor, Simon Orsolya, Soós Bence, Szász Előd, Szél László, Széll Antal, Szelle Ernő, Szilágyi Attila, Tamás Ádám, Tar István, Tar János, Tihanyi Gábor, Dr. Tokody Béla, Tőgye János, Utassy Bence, Zalai Tamás, Zöld Barna Mihály