Kis légykapó felmérés a Börzsönyben
Gyűrűs kis légykapó, a felmérés alanya (Fotó: Dénes János).
Június első hétvégéjén az MME Börzsönyi Helyi csoport és a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság (DINPI) munkatársai 40 résztvevővel 2 napos felmérést végeztek a Börzsöny-hegység erdőterületein melynek célja a hazánkban ritka fészkelőként ismert kis légykapó (Ficedula parva) elterjedésének vizsgálata volt.
E fokozottan védett madárfaj fészkelő állománya az utóbbi 20 évben rendkívül megfogyatkozott, a korábban becsült 100-300 párról, 45-60 párra csökkent. Különlegessége, hogy nem észak-dél, hanem nyugat-kelet irányban vonul. A telet Pakisztán, India területén tölti.
A kis légykapó sok helyről eltűnt, ahol régebben fészkelt. A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatósággal közösen folyó közel egy évtizedre visszatekintő kutatásból tudjuk, hogy a börzsönyi öreg erdők jelentik a faj legjobb élőhelyét, így fontos, hogy erről a területről minél pontosabb állományadatok álljanak rendelkezésre.
Hazai állományának gerince a Börzsönyben található, de átfogó területi felmérése a fajnak utoljára 10 évvel ezelőtt történt. A mostani felmérés elsősorban a nehezebben megközelíthető területeket vette célba, az élőhely sajátosságainak és csapadékos időjárásnak köszönhetően a felderítő csapat tagjai sem maradtak szárazon.
Eligazítás a terepi felméréshez (Fotó: Cserép György).
A felmérő csapat a bejárást megelőző estén a királyréti Hiúz Házban gyűlt össze, ahol a rendezvényt Selmeczi-Kovács Ádám a Duna-Ipoly Nemzeti Park igazgatója és Bukor Zoltán az Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület elnöke közösen nyitották meg. A terepi felméréssel kapcsolatos információkat a kis légykapóval évtizedek óta foglalkozó szakemberek Dénes János (Börzsönyi HCS) és Deme Tamás (Baranyai HCS) osztotta meg a felmérőkkel. Ezután a másnapra tervezett útvonalak és csapatok összeállítása történt meg, Cserép György (Börzsönyi HCS) és Karakai Tamás (DINPI) vezetésével.
Az estét tovább színesítette Nagy Csaba (Börzsönyi HCS) a börzsönyi odúk adatait és elemzését magába foglaló előadása, amely több mint 30 éves munka eredményeit mutatta be.
A csoport indulásra kész (Fotó: Cserép György).
Szombaton a csapatok bevették azokat a völgyeket, ahol korábban nem, vagy nagyon rég volt felmérés. A szakmai munkában nélkülözhetetlen segítséget nyújtottak az MME Ifjúsági Tagozatának tagjai, akik extrém körülmények között, igen nehéz terepet jártak be.
Hat csapat 25 tagja tudta egyidőben a bejárást elvégezni, amelynek aznapi eredményeként, 24 új kis légykapó megfigyeléssel lettünk gazdagabbak. Az Ifjúsági Tagozat kemény magja még vasárnap is kint volt az elmaradt területeken, és további adatokkal gazdagította a hétvégi eredményeket.
A felmérést követően, az idei év kiemelkedő a faj tekintetében. Mintegy 150 megfigyelési adatunk van a Börzsönyből, ennek mintegy harmada élő revírt tartó példány. Emellett 22 példányt gyűrűztünk és négy korábbi években jelölt madár gyűrűjének adatait sikerült leolvasni, ami mutatja e fokozottan védett madár területhűségét!
Ami az adatokon kívül külön érdeme a hétvégének, hogy jó szervezéssel, több szervezet képes közös és hatékony munkát végezni együtt, a természetvédelme érdekében!
Köszönjük a remek csapatmunkát! (Fotó: Cserép György)