A TermészetLesen program - Bevezetés az MME madármonitoring munkájába I.

A TermészetLesen program - Bevezetés az MME madármonitoring munkájába I.

természetlesen

A kurzus célja, hogy bevezesse az érdeklődőket a madárszámlálók világába, amibe akár teljesen kezdőként is be lehet csatlakozni! 
A TermészetLesen programot azért hozta létre az MME, hogy azon kezdő madármegfigyelők is be tudjanak kapcsolódni a számlálásba, akik nemrég kezdtek el a madarakkal ismerkedni. 

Vágj bele! A programok egyszerűek, mégis rajtuk keresztül értékes adatokkal segítheted az MME munkáját. 

A TermészetLesen program - Bevezetés az MME madármonitoring munkájába I. című kurzus létrejöttét az Agrárminisztérium "Országos madártani, természetvédelmi szemléletformálási és oktatási program az MME 50. éves jubileumi évében" (NPTF/673/2023) pályázata támogatta. 

Lesson
~
10
perc
Bevezetés a madármonitoringba

A madármonitoring egyszerűen megfogalmazva a madarak megfigyelését, számlálását: egy adott állomány állapotának, egyedszámának, költési sikerének felmérését jelenti. Az MME az 1974-es megalakulásától kezdve gyűjt adatokat különböző monitoring programokon keresztül, az eredményeket pedig sikeresen használja fel a célfajok, illetve azok élőhelyének védelme érdekében.

madármonitoring programok
~
30
perc
Téli madárles

A Téli madárles lényege, hogy a kertek, parkok madáretetőin megjelenő madárfajokról részletes képet kaphassunk.   Töltsd le a TURDUS mobiltelefonos applikációt, és jegyezd fel a parkok, kertek madarait december 1 és február 28 között! A számolásban bárki részt vehet előzetes természetismereti képzés nélkül. Az adatok feltöltéséhez nem kell más, mint egy mobiltelefon, vagy jegyzetfüzet, azonban mi mindenképp a mobiltelefonos feltöltést javasoljuk, mivel a program azonnal rögzíti a bevitt adatokat, az eltelt idő mérésével segít tartani a 30 perces időtartamot, a beépített mini madárhatározó segítséget nyújt a fajok meghatározásában is.

~
30
perc
Tavaszi természetles

Az MME TermészetLesen adatgyűjtő programjának következő állomása a Tavaszi természetles, amely A Téli madárlessel ellentétben nem csak a környezetünkben élő madarak, de egyes kétéltűek, hüllők, lepkék és emlősök megfigyelésének rögzítésére is alkalmas. 
Ha bárki kedvet érez csatlakozni a programhoz, nincs más teendője, mint a kertjében, vagy a közeli parkban látható madarakat, gyakoribb kétéltűeket, hüllőket, lepkéket és emlősöket megfigyelni, majd a megfigyeléseit beküldeni.  A Tavaszi természetles minden évben április 1. és június 30 között fogadja az adatokat. 

~
15
perc
A Gólyales adatgyűjtő program

A 19 éves múltra visszatekintő gólyafészek adatbázis teljesen megújult, sőt egy mobiltelefonos applikáció segítségével az adatszolgáltatás sokkal könnyebbé válik. A nemrég lezárult Téli Madárleshez hasonlóan a Gólyales akció célja a lakosság bevonása a környezetünkben élő madarak megfigyelésébe, a védelmüket is segítő „közösségi tudomány” (citizen science) jellegű adatgyűjtésbe.

~ perc
A Fecskeles adatgyűjtő program

A TermészetLesen program következő állomása a Fecskeles, leánykori nevén Fecskefigyelő. A 14 éves adatbázis a fecskék védelmének évében, 2010-ben indult, így ideje volt egy frissítésnek! A TermészetLesen program többi adatbázisához hasonlóan a Fecskeles célja a lakosság bevonása a környezetünkben élő madarak megfigyelésébe, a védelmüket is segítő „közösségi tudomány” (citizen science) jellegű adatgyűjtésbe.

 

~ perc
A Totem adatgyűjtő program

Az MME TOTEM adatbázisa különböző okból elpusztult vagy sérült, vadon élő gerinces állatok adatainak gyűjtésére szolgál.

Olyan adatbázis kiépítése a cél, mely egy helyen gyűjti a régióban előforduló, vadon élő kétéltű, hüllő-, madár- és emlősfajok pusztulásának főbb okait (mérgezés, áramütés, elütés, ablaknak ütközés, lelövés stb.) és ezzel elősegíti a veszélyeztetett fajok megőrzését szolgáló védelmi intézkedéseket.

~ perc
Mindenre emlékszel? Teszteld a tudásod!