Virág-, rovar- és beporzóbarát gyepkezelés (vadvirágos rét)

Egyre többet hallani a beporzó rovarok számának csökkenéséről, amely elég vészjósló jövőképet ígér. Amellett, hogy a rovarok a táplálékhálózatban fontos szerepet töltenek be, a növények beporzását is nekik köszönhetjük.

A beporzó rovarok számának csökkenése súlyos következményekkel járhat, a globális élelmiszer-ellátást is veszélyeztetheti. A nagyközönség általában a háziméhekhez köti a beporzást, pedig csak hazánkban legalább hétszáz vadon élő méhfajt tartunk számon, és rajtuk kívül a beporzásban közreműködnek egyéb rovarok is, legyek, bogarak, lepkék. Fontos kultúrnövényeink egy tekintélyes hányada nem hozna termést rovarbeporzás nélkül, a Magyarországon termesztett növényeknek csak az egyharmada szélbeporzású.

A földön jelenleg élő rovarfajok közel felének csökken az egyedszáma, kihalásuk üteme többszöröse az egyéb állatcsoportokénak. Már a legkisebb rovarbarát terület is fontos a rovarok védelme szempontjából. A lakott területen ismert és elvárt gyepkezelés, vagyis a különböző fűfélékkel bevetett, gyommentesen tartott és rendszeresen nyírt gyep valójában egy zöld ökológiai sivatag, amely alig vagy egyáltalán nem biztosít élőhelyet a rovaroknak. 

Méhlegelő
Méhlegelő Szegeden (Fotó: Mondolo Egyesület/Urbanology)

E területek egy részének ökológiai szempontból kedvező kezelésével eredményesen segíthetjük a beporzó rovarok szaporodását. Első lépésként ki kell választani a parkokban vagy egyéb zöldfelületeknél olyan gyepfoltokat, amelyek esetében az évenkénti többszöri intenzív kaszálás helyett időt engedünk a lágy szárú növényeknek, hogy virágozzanak, magot érleljenek. Ez az extenzív kezelés legfeljebb 1-2 kaszálást jelent éves szinten.  A méhlegelőként ismert vadvirágos területek kialakítása a folyamat elején közvetíthet egyfajta elhanyagoltságérzetet, de a terület gondos kiválasztása és szakszerű gondozása után fokozatosan kialakulhat ott egy szép képet mutató, tarka virágos, diverz élővilágú rét. A lakosság megfelelő tájékoztatása kiemelten fontos feladat e tevékenységgel kapcsolatban. Az így kialakult, ökológiai szempontból kedvezőbb zöldfelületek élő- és táplálkozóhelyet biztosítanak a rovaroknak, melyek az énekesmadarak számára jelentenek táplálékot. A vadvirágos gyepek megteremtésénél célszerű olyan magkeveréket alkalmazni a vetéshez, amelyben tájra jellemző, az eredeti élőhely fajösszetételét feltételező, őshonos fajok vannak

I am ready