2010.05.16

A jövő hétre várható zöldár a Tisza partifecske állományának első költését teljesen elpusztítja - figyelmeztetnek a kutatók

Sajnos a tiszai áradással kapcsolatos előrejelzések beigazolódni látszanak és 1998, 2006 után az idén is zöldár vonul majd le a Tiszán a következő napokban, amely az itt fészkelő partifecske állomány első fészekaljainak lényegében teljes pusztulását eredményezi!

 

"Az áradás a Tisza Tokaj feletti szakaszán május 18-19 táján éri el az I. fokú, sőt nem kizárt a II. fokú szintet, amely gyakorlatilag azt jelenti, hogy a partifecskék által lakott szakadófalak víz alá kerülnek, vagy az emelkedő víz miatt a fészkekkel teli falak leszakadnak. "Jó hír a rosszban", hogy az áradás a fészkelési időszak korai időszakában zajlik le, amikor a fészkelő állománynak csak kevesebb, mint a fele érkezett még vissza Afrikából, és a frissen kiásott üregek 10%-ban kezdődött meg csak a tojásrakás. Várhatóan az ár levonulása után a madarak egy fészekaljat fel tudnak majd nevelni, azonban az idén másodköltésekre már nem lesz lehetősége a Tiszán fészkelő állománynak. Az áradás elhúzódása függvényében várható a tiszai partifecskék akár tömeges betelepülése a folyómenti homokbányákban, földmunkák során létrejött gödrök falaiban. Nagyon fontos lesz e telepek felderítése és pozíciójuk rögzítése az adatbázisban, és sorsuk követése védelmük érdekében. A jelentős esők nemcsak a Tisza, hanem a Dráva vízgyűjtőjén is jelentős árhullámot indítanak meg, így az ott, a folyó természetes szakadópartjaiban fészkelőállomány esetében is a tiszaihoz hasonló folyamatok várhatóak. A Tiszán átlagosan 7-8 évente vannak áradások a partifecskék fészkelési időszakában, amely gyakorisághoz a partifecskék alkalmazkodni tudtak az utóbbi évezredek során. Sajnos a klímaváltozással kapcsolatos előrejelzések alapján várható, hogy az ezen időszakban előforduló áradások gyakorisága növekedhet." - írja Dr. Szép Tibor, a hazai partifecske kutatás vezetője a partifecske oldalon. A szokatlan hideg okozta további madárvédelmi kockázatokról részletesen olvashat itt >>.
 

 

Adó 1%-ának felajánlásával, egyéni és céges
adományával is hozzájárulhat a madarak
és más állatfajok védelméhez!

     

     Letölthető 1% rendelkezési nyilatkozat >>

 

     Egyéni és céges adományozás >>

 

Köszönjük!

 

Kapcsolódó cikkek, oldalak