Madarak és Fák Napja Országos Verseny 2018
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a Madarak és Fák Napja alkalmából országos versenyt hirdet az általános iskolai felső tagozatos tanulók számára.
Mi a Madarak és Fák Napja?
A Madarak és Fák Napja egy több mint száz éves hagyomány Magyarországon, melyet minden év május 10-én ünneplünk. A hagyomány célja, hogy felhívja a társadalom, különösen az ifjúság figyelmét az őket körülvevő élővilágra és a természetvédelem fontosságára. Az első Madarak és Fák napját a kor neves ornitológusa, Chernel István szervezte 1902-ben. Bár több mint száz év telt el, a természetvédelem fontossága azóta sem veszített jelentőségéből.
A verseny célja:
A Madarak és Fák Napja Országos Verseny célja, hogy versenylehetőséget biztosítson azoknak a természet iránt érdeklődő, általános iskolai felső tagozatos tanulóknak, akik az iskolai órákon, szakkörökön, erdei iskolákban és természetjárás során szerzett tudásukat szeretnék összemérni az ország más részein élő diákokkal.
Kik jelentkezhetnek?
A versenyre 10-14 éves – általános 5-8. osztályos – tanulókból álló háromfős csapatok jelentkezését várjuk, akik az iskolájukhoz legközelebb eső területi fordulóra jelentkezhetnek. A területi fordulón iskolánként maximum két csapat vehet részt, egy iskolából csak egy területi helyszínre lehet jelentkezni. A versenyen történő részvétel ingyenes.
A verseny menete:
A jelentkező csapatok először egy területi fordulón versenyeznek az adott térségből jelentkező többi indulóval. A verseny írásbeli feladatokból és madárhang felismerésből áll. A területi forduló időpontja: 2018. március 23. 10 óra. A verseny kezdő időpontjától egyes területi helyszíneken eltérhetnek, erről a területi koordinátornál érdemes érdeklődni!
A területi fordulókon első helyezést elérő csapatok jutnak tovább az országos döntőbe, amelyre Kecskeméten, a Természet Házában (Liszt Ferenc u. 19.) kerül sor. Az országos döntő időpontja: 2018. május 11. 10 óra.
Az országos döntőben résztvevő tanulóknak és kísérőiknek a szervezők meleg ebédet biztosítanak.
Jelentkezés:
A csapatok a területi fordulóra az adott régió területi koordinátoránál jelentkezhetnek. Jelentkezéskor kérjük feltüntetni a csapattagok nevét és osztályát, a várost és az iskola nevét is. Az egyes területi fordulók helyszíneit és a koordinátorok elérhetőségét tartalmazó táblázat [ide kattintva] érhető el. A jelentkezés határideje: 2018. március 5.
A területi forduló tematikája:
A területi forduló feladatai az alábbi témákat fogják érinteni:
A 2018-as év madara: a vándorsólyom (Falco peregrinus)
Ajánlott forrás: az MME weboldalának Tudástára és egyéb vonatkozó cikke.
A 2018-as év fája: a virágos kőris (Fraxinus ornus)
Ajánlott forrás: a Wikipédia vonatkozó szócikke
A 2018-as év hüllője: az elevenszülő gyík (Zootoca vivipara)
Ajánlott forrás: az MME weboldalának Tudástára és egyéb vonatkozó cikke
Kiemelt madárcsoport: a vágómadárfélék és sólyomfélék
A területi forduló feladatai a következő 10 fajt fogják érinteni:
barna rétihéja, egerészölyv, héja, karvaly, parlagi sas, rétisas, kabasólyom, kék vércse, kerecsensólyom, vörös vércse
Ajánlott forrás: az MME weboldal Tudástárának vágómadárfélékre és sólyomfélékre vonatkozó részei.
Területismeret: a Kiskunsági Nemzeti Park
A területi forduló feladatai a Kiskunsági Nemzeti Park három tájvédelmi körzetét (Pusztaszeri Tájvédelmi Körzet, Mártélyi Tájvédelmi Körzet, Körös-éri Tájvédelmi Körzet) fogják érinteni.
Ajánlott forrás: a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság weboldalának vonatkozó részei.
Madárhang felismerés
A madárhang felismerésben az alábbi felsorolt fajok hangjai fognak szerepelni. Az egyes madárfajok hangjait a faj nevére kattintva lehet meghallgatni. A hangfájlok letöltésére a lejátszási oldal bal felső sarkában, a 8 karakteres kód melletti kis emblémára kattintva van lehetőség:
Az országos döntő tematikája:
Az országos döntő feladatai a területi forduló tematikája mellett az alábbi témákat fogják érinteni:
Kiemelt madárcsoport: a vágómadárfélék és sólyomfélék
Az országos döntő feladatai az alábbi fajokat is érintik:
barna kánya, békászó sas, darázsölyv, gatyás ölyv, hamvas rétihéja, kékes rétihéja, kígyászölyv, szirti sas, vörös kánya, kis sólyom
Ajánlott forrás: az MME weboldal Tudástárának vágómadárfélékre és sólyomfélékre vonatkozó részei
Területismeret: a Kiskunsági Nemzeti Park
A területi forduló feladatai Kecskemét helyi jelentőségű védett területeit is érintik.
Ajánlott forrás: a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság weboldalának vonatkozó része.
Madárhang felismerés
A madárhang felismerésben az alábbi felsorolt fajok hangjai fognak szerepelni. Az egyes madárfajok hangjait a faj nevére kattintva lehet meghallgatni. A hangfájlok letöltésére a lejátszási oldal bal felső sarkában, a 8 karakteres kód melletti kis emblémára kattintva van lehetőség:
Letölthető plakátok:
A 2018-as Madarak és Fák Napja Országos Verseny felhívását kinyomtatható plakát formájában, a területi fordulók aktuális adataival a megfelelő régióra kattintva lehet letölteni :
Köszönetnyilvánítás:
A területi fordulók szervezéséért a koordinátorok mellett a következő igazgatóságokat, intézeteket és szervezeteket illeti köszönet:
Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság (Bács-Kiskun megye), Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság (Baranya megye), MME Csongrád Megyei Helyi Csoport (Békés megye, Csongrád megye), Fényi Gyula Jezsuita Gimnázium és Kollégium (Borsod-Abaúj-Zemplén megye), Pro Vértes Természetvédelmi Közalapítvány (Fejér megye), Győrszemerei Általános Iskola (Győr-Moson-Sopron megye), MME Hajdú-Bihar Megyei Helyi Csoport (Hajdú-Bihar megye), MME Bükki Helyi Csoport (Heves megye), NEFAG Zrt. (Jász-Nagykun-Szolnok megye), MTESZ KEM Egyesület, Tatabányai Klímakör Közhasznú Egyesület, Zöld Sziget Kör Természetvizsgáló Közhasznú Egyesület, Tatabányai Múzeum (Komárom-Esztergom megye), Novohrad-Nógrád Geopark (Nógrád megye), MME (Budapest), Ócsai Madárvárta Egyesület (Pest megye), Csillagszem Óvoda (Somogy megye), E-misszió Természet- és Környezetvédelmi Egyesület (Szabolcs-Szatmár-Bereg megye), MME Szekszárdi Helyi Csoport (Tolna megye), Gothard Jenő Általános Iskola (Vas megye), Bodzavár Oktatási Nevelési Alapítvány (Veszprém megye), MME Zala Megyei Helyi Csoport (Zala megye), Simion Barnutiu Főgimnázium, Szilágysomlyó (Erdély), Riparia Természetbarátok Egyesülete (Vajdaság)
Az országos döntő helyszínének biztosításáért a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóságot illeti köszönet!
A főszervező elérhetőségei:
Csibrány Balázs
tel.: +36 20 328 5831
e-mail: csibrany.balazs@mme.hu