2016.05.20

Egy újabb eszközzel gyengül a természet védelme?

Bajban a természetbarát gazdálkodók! A napokban kapták kézhez a 2016-2020 közötti időszak agrár-környezetgazdálkodási támogatásáról szóló értesítéseket a gazdálkodók. Becsléseink és a gazdálkodói visszajelzések szerint a jelenlegi döntés által támogatott Magas Természeti Értékű Területek  (MTÉT) terület csak a felét teszi ki az eddigi vidékfejlesztési programban támogatott területnek.

Az első reakciók és a közzétett ponthatárok alapján bajba kerülhetnek azok, akik természetvédelmi célú előírások betartását vállalták, mivel valószínűsíthető, hogy minden korábbi ígéret ellenére nem részesültek kiemelt elbánásban a pályázat bírálata során és sokan közülük nem kapják meg a támogatást. A kedvezőtlen döntés eredményeképpen a Magas Természeti Értékű Területek korábban rendkívül eredményes programja törhet meg, megkérdőjelezve az elmúlt 15 év természetvédők és gazdálkodók közötti együttműködésének eredményeit. A Magas Természeti Értékű Területek  (MTÉT) programja 2014-ig több mint 200 ezer hektár területen támogatta a madárbarát természetkímélő gazdálkodást.

A növényvédőszer-használatot korlátozó, megfelelő vetésszerkezetet előíró, madárbarát kaszálási módokat támogató MTÉT támogatási rendszer eredményeinek tudható be többek között a mára stabilnak mondható túzokállomány, és az érintett területeken a madárállományok csökkenésének megállítása . A program kiemelt célfajai  pl. túzok, a parlagi sas, a kék vércse és az idei év madara, a haris, a döntéssel nehezebb helyzetbe kerülhetnek, hiszen az MTÉT rendszer szükségesnél csekélyebb mértékű támogatásával hazánk a leghatékonyabb eszközt veszíti el, mely a védett természeti területeken kívül képes hatni a mezőgazdasági természeti sokféleség általános csökkenésére. A forráselosztás szakmailag tehát hibás, és a jelek szerint a támogatási döntések nincsenek összhangban az agrár-környezetgazdálkodás célját és koncepcióját érintően elhangzott előzetes kormányzati ígéretekkel sem.

A közös eredmények megőrzése és a természetkímélő gazdálkodás legalább korábbi szinten történő támogatása érdekében a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, a Magyar Természetvédők Szövetsége és a WWF Magyarország levelet küldött a program végrehajtásáért felelős Miniszterelnökségnek, mely itt olvasható >>

 


 1 http://natura.2000.hu/hu/hirek/kiadvanyok-gazdalkodoknak
 2  http://natura.2000.hu/hu/hirek/kiadvanyok-gazdalkodoknak
 3  http://www.mtbk.hu/mtbk09/doc/Szep_mtbk_2014.pdf