2009.09.04

Nemzetközi konferencia Szarvason a Kék vércse Európai Fajmegőrzési Terv létrejöttéért


A kék vércsék életmódjáról egyre többet tudunk, de vonulásáról, elterjedési területéről még keveset. Ahhoz, hogy védelmi tevékenységünk sikeres lehessen, szükség van egy átfogó ismereteket tartalmazó fajmegőrzési tervre! A BirdLife International nemzetközi madárvédő szervezet a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesületet kérte fel, hogy készítse el a kék vércse európai fajmegőrzési tervét.


Az MME a BirdLife hazai partnereként immár több éve elkötelezett kék vércse-védelmi tevékenységet folytat. A terv elkészítéséhez a faj elterjedési területének feltérképezése szükséges. Az MME ezért úgy döntött, hogy kérdőív segítségével gyűjt adatokat a kék vércsék európai költőterületeiről és a vonulási útvonaláról. A közös európai munka érdekében a Kék vércse védelmi LIFE program munkatársai a LIFE program zárásával egybe kötött workshopra hívták össze a külföldi szakembereket, hogy megvitassák a kék vércse-védelem helyzetét és rámutassanak a fajt fenyegető veszélyeztető tényezőkre.

Kék vércse fióka
Fotó: Palatitz Péter

A konferenciának a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatósága ad otthont Szarvason, a Látogatóközpontban, 2009. szeptember 9 és 12. között. A találkozó célja a rendelkezésre álló adatok elemzése alapján eldönteni, hogy milyen nemzeti és nemzetközi szintű természetvédelmi tevékenységekre van szükség ahhoz, hogy megállíthassuk e különleges ragadozó madár populációjának csökkenését A workshop eredményeképpen véglegesítésre kerül a kék vércse Európai Fajmegőrzési Terve.