2009.07.07
Kíváncsi rá, hány gólya költ Magyarországon? – segítsen megszámlálni őket!
Magyarországon már tizenegy alkalommal került sor a fehér gólyák állományfelmérésére. A számlálásra azért van szükség, hogy megismerjük az állomány nagyságának változásait és a csökkenést okozó tényezőket. Ez a sikeres védelmi munka alapja.
Gyakran kérdezik tőlem, hogy „hány gólya él Magyarországon?”. A látszólag egyszerű kérdés feltevői nem tudják, hogy több helyes válasz létezik. Az érdeklődők természetesen arra kíváncsiak, hogy hány pár fehér gólya fészkel hazánkban. Ennek kiderítése a célja az országos gólyafelmérésnek.
Az első országos cenzusban a Madártani Intézet megfigyelői hálózata és az ország tanítói kara szolgáltatta az adatokat. Az információ feldolgozását Homonnay Nándor végezte el. A felmérésben igen jelentős szerepet játszottak később a postások, akik 1958 és 1989 között a megfigyelések közel felét küldték be.
1974 óta, a Madártani Egyesület fokozatosan vette át a koordinációt, bekapcsolódtak a számlálásba a nemzeti park igazgatóságok munkatársai is. Az utóbbi években az MME (Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület) Monitoring Központ gyűjti a megfigyeléseket on-line internetes adatbázisa segítségével.
Hogyan számoljuk a gólyákat?
Ha valaki akár csak egy-két gólyafészket ismer, annak az adatait is szívesen várjuk! Lehet, hogy éppen az a fészek maradna ki a felmérésből!
Ha több szabadideje van, lehetőség szerint egy vagy több település teljes területét is leellenőrizheti. Korábban az állomány nagyságát az egyes települések szintjén összesítették, így a változás nyomon követéséhez továbbra is a települési szintű adatok a legkönnyebben használhatóak. Nagyon fontos, hogy megadjuk a teljes felmért területet is, mert abból lehet tudni, hol nem volt gólyafészkelés.
A legfontosabb adatsor a gólyafészkek listája. Ezt az év bármely szakában össze lehet állítani. A fészkek lakottsága, valamint a költési siker viszont csak a fiókanevelés időszakában állapítható meg, ezért célszerű a felméréseket július első felére időzíteni. A fiókaszám biztonságosan akkor állapítható meg, amikor a fiókák már állnak a fészekben. Erős szélben a fiókák lelapulhatnak, ezért nem érdemes szeles időben a felméréseket végezni. A fészekbe általában nem lehet belelátni, ezért jobb akár 50-100 méterre is elmenni tőle és távcsővel megszámolni a fiókákat. Etetéskor a fiókák felállnak a fészekben, ezt érdemes megvárni. A felmérések során segíthetnek a helyi lakosok, sokszor tudnak olyan fészket mondani, amire önállóan nem találnánk rá (pl. udvarban álló fa, kémény stb.). Ismeretlen fészek megtalálásához segítséget nyújthat a táplálkozni induló vagy táplálékot hozó gólya elrepülési iránya.
A felmérés során a következő adatokat kell lejegyezni:
- a fészek címe, tartóaljzata (villanyoszlop, kémény, stb.),
- építés éve (ha ismert),
- a fészek lakottsága (lakatlan, magányos gólya lakja, pár foglalja),
- fiókák száma.
Ha van adat róla, megadható az esetleg elpusztult gólyák száma, a pusztulás oka és más, a gólyák életét érintő megjegyzések.
Fontos információ a fészek földrajzi koordinátája. A fészek „címét" úgy adjuk meg, hogy egyértelmű legyen, később más is odataláljon, de igyekezzünk röviden megadni. Például: „Szeged, Verseny és Bérkert u. sarka" vagy Röszke, E5-ös országút 191,2 kmsz (km-szelvény), északra 50 méter". Műholdas helyzet-meghatározó (GPS) használatakor adjuk meg a műszer által használt vetületi rendszert.
Gólyafelmérő-lapokat az MME címén lehet igényelni, vagy az MME honlapjáról lehet letölteni, ezek igény szerint fénymásolhatóak. Ha a felmérőlap által meghatározott kérdéseket követjük, nem kell feltétlenül a felmérőlapot kitölteni, elegendő a www.golya.mme.hu címen található on-line adatbázisba feltölteni. Ha ez nem megoldható, egyszerű levélben, e-mailben, excel file-ban is el lehet küldeni az adatokat az MME címére.
Az adatgyűjtés a védelmi munka alapját képező tevékenység, ezért a lehető legnagyobb pontossággal kell elvégezni.
További információ:
Lovászi Péter, MME, Csongrád megyei Helyi Csoport, lovaszi.peter@mme.hu
Nagy Károly, MME, nagyhalászi blog szerkesztője, Monitoring Központ, 30 906 62 85, nagy.karoly@mme.hu
Lendvai Csaba, MME, gólya kampány / program koordinátor, lendvai.csaba@mme.hu
Bővebben.
|
Az MME
Fehérgólya-védelmi programját a Cora Íz és Hagyomány üzletága, ... |
... valamint a KvVM Zöld forrás programja támogatja. |
|
Támogatta Izland, Liechtenstein és Norvégia, az EGT Finanszírozási Mechanizmuson és a Norvég Finanszírozási Mechanizmuson keresztül. |