2011.11.28

Szigorodott a kerecsensólyom és a kék vércse nemzetközi védelme




A kerecsensólyom és a kék vércse védelmének szigorításáról döntöttek  a vándorló vadon élő állatfajok védelméről szóló nemzetközi egyezmény (CMS) tagállamainak 10. konferenciáján, a norvégiai Bergenben. Az MME-t Prommer Mátyás képviselte a tanácskozáson.


A kerecsensólyom esetében a döntés oka, hogy a faj világállománya – a magyarországit kivéve – az elterjedési terület egészén 32%-kal csökkent az elmúlt 19 évben. A legfrissebb adatok szerint a világállomány döntő hányadát jelentő ázsiai állományok ennél lényegesen nagyobb arányú hanyatlást mutatnak. Szigorú védelmi intézkedésekre és az érintett országok szoros együttműködésére van szükség ahhoz, hogy a tendencia ne folytatódjon. Magyarországon a kerecsen a lehető legszigorúbb védelemben részesül, és a hazai természetvédelem egyik zászlóshajó-faja. Az 1970-es években állománya a kipusztulás szélére került, de a több évtizedes elkötelezett természetvédelmi munka eredményeképpen ma már a világtrenddel ellentétben lassan növekszik.


Kék vércse (fotó: Orbán Zoltán)


Míg a tanácskozáson a kék vércsével kapcsolatos döntés viszonylag egyszerűen született meg, a kerecsennél külön munkacsoport alakult, amely 7 alkalommal találkozott, és összesen 11 óra 56 percen keresztül dolgozott a kompromisszumos megoldáson. E szerint a faj az 1-es függelékbe került ugyan (a mongol populáció kivételével), de több ország jelezte, hogy csupán elfogadja a döntést, nem ért egyet azzal. A határozatba ezért az is bekerült, hogy amennyiben javulás mutatkozik az egyes országok állományában, akkor az adott ország kérheti a lejjebb sorolást.


Kerecsensólyom (fotó: Bagyura János)


Úgy tűnik, hogy a döntésnek komoly gyakorlati haszna lesz, ugyanis egy "Kerecsensólyom Akciócsoport" is alakul az egyezmény keretein belül. A csoport feladata lesz, hogy kidolgozzon egy globális fajvédelmi tervet és kezdje meg annak gyakorlati megvalósítását. A döntés annak fényében is komoly siker, hogy 3 éve Rómában indulatos viták során vetették el az ötletet. Most a magyar/EU javaslat megalapozottságának, a remek olasz (Fernando Spina), és EU-s (Paulo Domingos-Paixao) tárgyalónak, valamint a tárgyalásokat levezénylő skót úriembernek (Colin Galbraith) köszönhetően, sikerült meggyőzni az arab és közel-keleti országok képviselőit.

A javaslat sikeréhez nagymértékben hozzájárult az elmúlt több mint 30 év védelmi munkája Magyarországon, amelyért külön köszönet illeti Bagyura Jánost, az MME szakemberét.









Prommer Mátyás, Vidéfejlesztési Minisztérium sajtóiroda
A fenti kis képen kerecsensólyom látható
(fotó: Bagyura János
)