2007.10.10
Ragadozómadár-védelmi Szakosztály

Öt évet kaphat a sasmérgező

Vádat emelt a Jászberényi Városi Ügyészség az elmúlt évek egyiklegnagyobb természetvédelmi kárt okozó szándékos mérgezés gyanúsítottja ellen.

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület életében többször volt már példa arra, hogy madármérgezésről kellett hírt adnunk. Az utóbbi másfél évben azonban jelentősen megnőtt a védett ragadozómadarakat tizedelő bűntettek száma, és most végre úgy tűnik, elég bizonyíték gyűlt össze, hogy felelősségre vonják az egyik legsúlyosabb eset elkövetőjét.

Az MTI által 2007. október 8-án közzé tett hír szerint vádat emeltek egy jászárokszállási lakos ellen, aki csapdákat, illetve talajfertőtlenítő-szerrel preparált galambtetemeket helyezett ki a földjére a védett ragadozómadarak ellen - galambjainak védelmére. Akciójával négy parlagi- és egy rétisast mérgezett meg, valamint további négy egerészölyv, egy róka és egy macska is elpusztult.

Az első elhullott madarat vadászok találták meg tavaly decemberben, amely időpont előtt 11 telelő parlagi sast tartottak számon a területen az MME és a Hortobágyi Nemzeti Park szakemberei. Ezt követően néhány héten belül összesen 3 elhullott parlagi sast és további egy-egy súlyosan mérgezett parlagi- és rétisas került kézre, szerencsére ez utóbbi két példányt a Fővárosi Állat és Növénykert állatorvosainak segítségével sikerült felgyógyítani és szabadon engedni.

Nagy valószínűséggel a valódi áldozatoknak csak töredéke kerül kézre,hiszen a megtalált öt sas mellett a többi 6 példány is eltűnt a területről, így feltételezhetően ők is megmérgeződtek, azonban tetemüket nem sikerült megtalálni. 1998-2005 között összesen 18 sasmérgezést regisztráltak hazánkban (évi mintegy 2 eset), míg az utóbbi két évben ez a szám a többszörösére nőtt: 20 parlagi, 12 réti és egy szirti sas esett áldozatul.

A parlagi- és rétisasok fokozottan védettek, eszmei értékük egyedenként egymillió forint. A mérgezés elkövetője, a bíróság ítéletétől függően akár 5 év szabadságvesztéssel is sújtható!