2019.05.02
Bükki Helyi Csoport

Tiszalúcon gyűrűztünk

Hétvégén megtörtént az év első gyűrűzése nyári táboruk megszokott helyén. Az időjárás elsőre nem sok jót ígért, de végül még kedvezett is a madarak mozgásának, így egy percig sem unatkoztunk.

Aki járt már a táborban, láthatta, hogy már 3 hálóállásnál is kiépített (illetve fejlesztés alatt álló) pallósorral „felszerelkezve” vágunk neki a gyűrűzéseknek. Így bármilyen időjárás és vízállás esetén könnyű a hálósorok felállítása, ellenőrzése és bontása. Ezeken a helyeken állítottunk most fel hálókat; 2 nádasban, 1 pedig bokros növényzet között található. A hálóállítás már előző este megtörtént egy gyors „próba” gyűrűzéssel együtt és már ekkor is sikerült érdekességet fogni. A két nap eredménye 13 + 4, illetve 41 + 4 madár lett, ahol a + jel utáni szám a visszafogásokat, vagyis a már korbábban valahol meggyűrűzött madarakat jelöli.

Összesen 13 faj egyedeit fogtuk meg, melyek a következők voltak: fülemüle, kékbegy, kerti poszáta, kis poszáta, mezei poszáta, foltos nádiposzáta, nádi tücsökmadár, cserregő nádiposzáta, nádirigó, széncinege, függőcinege, mezei veréb, nádi sármány.


Kerti poszáta (Fotó: Godó Laura)


Kis poszáta (Fotó: Godó Laura)


Nádirigó (Fotó: Godó Laura)


Beni, a legfiatalabb segítőnk és a fülemüle (Fotó: Godó Laura)

A visszafogott madárfajok a cserregő nádiposzáta, kis poszáta, széncinege és a függőcinege voltak, mely utóbbi fajból egy madarat a Szegedi Fehér-tavon gyűrűztek még 2016-ban!


Szegedi Fehér-tavon gyűrűzött függőcinege (Fotó: Godó Laura)

Persze ezeken kívül is megfigyeltünk és hallottunk rengeteg fajt, pl. vörös gémet, pettyes vízicsibét, barna rétihéját és réti tücsökmadarat, valamint számos kakukk repkedett és énekelt egész nap körülöttünk.


Átszálló kakukk (Fotó: Godó Laura)