Légvezetéknek ütközött az év madara!
Az MME Debreceni Területi Iroda felmérői idén is részt vettek a madarak áramütésével kapcsolatos országos szintű középfeszültségű vezetékek oszlopainak felmérésén. Az elhullott madárfajok között a 2016 év madarát a harist is megtaláltuk.
A haris (Crex crex) védelme szempontjából az egyik fontos tényező a természetkímélő gazdálkodás előtérbe helyezése, jellegzetes élőhelyeinek, az üde kaszálóréteknek, nedves gyepeknek a megőrzése. Az élőhelyén több esetben középfeszültségű vezetékek húzódhatnak, amelyek szintén veszélyt jelenthetnek számukra akár költőhelyük közelében akár vonulásuk során.
Haris maradvány a vezeték alatt Natura2000-es területen (Fotó: Veszelinov Ottó)
A KFO felmérésen való részvétel során az MME Debreceni Területi Iroda felmérői a madárfajok körének pontos megállapítása közepette sajnálatos módon találtak haris egyedet is. A KFO felmérésen részt vett az irodavezető mellett több nyári gyakorlatos: Iski Annamária, Szabó Andrea és Szabó Fruzsina Magdolna a Debreceni Egyetem Természetvédelmi mérnök szakos hallgatója is.
A haris Magyarországon fokozottan védett madár, természetvédelmi értéke 500 000 Ft. A hazai Vörös Könyv besorolása szerint aktuálisan veszélyeztetett madárfaj. Az MME által összeállított Vörös Lista szerint magyarországi állománya alapján az ún. veszélyeztetett fajok közé tartozik. A KFO felmérések során Görbeháza határában találtunk rá a haris egy példányára, amely középfeszültségű vezetéknek repült.
Veszelinov Ottó, Iski Annamária