2014.04.04
Hajdú-Bihari Csoport

Poszméhek monitorozása Debrecenben - beszámoló

A Magyar Madártani Egyesület debreceni Területi Irodája első alkalommal rendezett poszméhmonitorozó terepi programot Debrecenben a Tócó-patak helyi védettséget élvező Natura 2000-es szakaszán.

Március 23-án az érdeklődők megismerkedhettek a Tócó-patak ökológiai jelentőségével, jellegzetes élővilágával, a hazai poszméhek legfontosabb ismérveivel, szerepével és védelmük lehetőségeivel.

A résztvevők a poszméhek határozásából is kaptak ízelítőt, habár a szeles időben csak három fajjal találkoztunk. Egyik közülük az idei év rovarának választott földi poszméh (Bombus terrestris) volt. Az észlelt állatokat megszámoltuk és próbáltunk fényképeket is készíteni róluk. Azt tapasztaltuk, hogy ezidőtájt a poszméhek már nagyban keresik az idei új kolónia kialakítására alkalmas földi üregeket.

                                  Megvan az első poszméh.                   A határozókulcs szemlélők.
                                       (Fotó:Király Anna)                             (Fotó: Koczka András)

A madarakra is figyeltünk utunk során – melynek végcélja a zeleméri templomrom volt -, darvak, hollók, ölyvek, búbos banka és a patakot övező öreg füzek között sok énekesmadár került a szemünk elé.

A monitoring egészen késő őszig folytatódni fog, remélhetőleg hasznos adatokkal segítve a terület faunisztikája iránt érdeklődőket és felkeltve a figyelmet ezen érdekes és fontos hártyásszárnyúak iránt.  

 

Koczka András

A projekt a Svájci Hozzájáruláson keresztül a Svájci Állam társfinanszírozásával valósult meg.