Beszámoló az 5. „Herptáborról”
Idén ötödik alkalommal rendezte meg szakosztályunk a Herpetológiai Tábort. A június 17-22. közötti tábor helyszíne a szögligeti Szalamandra Erdei Iskola volt. A táborban 26 általános és középiskolás vett részt.
Szögligetet tömegközlekedéssel közelítettük meg, de sokan a Szalamandra Erdei Iskolánál csatlakoztak. Idén is több visszatérő táborlakónk volt, ugyanakkor új táborozókat is köszönthettünk. A KHVSZ részéről 7 táborvezető: Babocsay Gergely, Balogh Diána, Heltai Botond, Mizsei Edvárd, Scheuer Zsuzsanna, Üveges Bálint és Vági Balázs segítette a tábori programokat. A résztvevőket egy-egy tapasztaltabb táborlakó vezette csapatokba osztottuk, és ezek a csapatok versengtek a tábori élet során megszerezhető pontokért.
A közeli forrás élővilágának megismerése (fotó: Balogh Diána)
A tábor közelében több túraútvonal is indult, az első napokban közösen fedeztük fel a környéket. A pocsolyákban unkákkal és szalamandra lárvákkal találkozhattunk. Szádvár romjainál zöld, fürge és fali gyíkokat láttak a táborlakók, sőt több túránk során még lábatlan gyíkot is sikerült megfigyelni. A derenki romfalu határában egy rézsiklót is sikerült fogni, akiről aztán sok fénykép készült. A séták során zöld- és barnabéka-fajokkal is találkoztunk, míg éjszakai túránk során leginkább varangyokat láthattunk. A nyári záporok után reménykedtünk, hogy találkozhatunk az év kétéltűjével. Ugyan kifejlett példányt végül nem láttunk, de a sok észlelt lárva kárpótolt minket. Jósvafőre is ellátogattunk a Baradla-barlangrendszerhez, valamint a mellette található Vörös- és Tengerszem-tóhoz, ahol több kockás és vízisiklót is fogtunk. A gyerekek nagy lelkesedéssel segítettek a hálózásban, hogy minél több vízhez kötődő fajt ismerhessenek meg. A herpetológiai ismereteken túl, mikroszkópos nagyítással a kisebb vízi élőlényeket is tanulmányozhatták.
Rézsikló a középpontban Nemcsak fotók készültek a megfigyelt állatokról (fotók: Babocsay Gergely)
A táborvezetők különböző foglalkozásokat tartottak természetvédelemi, herpetológiai témakörökben, de nagy sikere volt a rajz szekciónak is, a tanulókat hosszasan lekötötte egy-egy faj minél pontosabb ábrázolása. Az Aggteleki Nemzeti Park élőhelyeit és élővilágát a Természetvédelmi Őrszolgálat munkatársai mutatták be számukra, amiért külön köszönetet szeretnénk mondani ezúton is. A további napokon a táborvezetőkkel csoportbontásban túráztak, ez a fiatalokat is nagyobb aktivitásra ösztönözte, valamint az elmondottakra jobban tudtak figyelni. A kis herpetológusok önállóan gyűjtöttek előfordulási adatokat a kétéltűekről és hüllőkről, melyek végül a Herptérképre is felkerültek, mintegy 100 megfigyelési adattal gazdagítva a kétéltűek és hüllők elterjedésével kapcsolatos közös tudásunkat.
Előfordulási adatok dokumentálása (fotó: Babocsay Gergely)
A foglalkozásokon jól teljesítők pontjutalmazásban részesültek, melynek eredményét egy átfogó herpetológiai és helyismereti vetélkedő zárta. Szoros verseny után az „Endoplazmatikus retikulum” csapat nyert, de a többiek is jól szerepeltek - a tábor során sok értékes terepi tapasztalatot gyűjtve. Az utolsó estét a már hagyományosnak mondható szalonnasütéssel zártuk, de ezen az estén is lehetőség nyílt társasjátékra. Jövőre újra várjuk a lelkes jelentkezőket! A tábori élet legemlékezetesebb pillanatait megörökítő képválogatásunk a képekre, illetve ide kattintva tekinthető meg.