Vendégek az Eger-patakon

Fotók azokról, akik a mandarinréce után jöttek...
Az Eger-patakon megforduló madarakról készített fotókat és információkat tagtársaink szorgosan megosztják velünk. A patakot főleg a strandfürdő melletti szakaszon kedvelik a madarak, a beömlő meleg víz miatt.

Pézsmaréce, népies nevén némakacsa (Fotó: Garamszegi Péter)
A sor a hím mandarinréce (Aix galericulata) „óta” bővült egy pézsmarécével (Cairina moschata), egy "sípolós" gácsér csörgő récével (Anas crecca), és többen jelentették egy "visszatérő" nagy kócsag (Casmerodius albus) időzését a patakon – és többeket meg kellett nyugtatnunk, hogy nem, nem fázik meg és nem fog megfagyni a madár éjszaka.. :)

Csörgőréce (Fotó: Golen Gerhárd)

"Balhés" mandarinréce (Fotó: Golen Gerhárd)

Néma -, és "vadkacsa" (Fotó: Golen Gerhárd)
Ősz óta többször megfigyeltek szürke gémet (Ardea cinerea) is.

Szürke gém (Fotó: Győri Noémi)

Szürke gém - hidegebb klímán (Fotó: Győri Noémi)

Récék (Fotó: Vámos Csenge)

Tőkés-, és csörgőréce (Fotó: Győri Noémi)

Fotódokumentum a nagy kócsagról (Fotó: Vámos Csenge)
Rajtuk kívül továbbra is gyakran látják természetkedvelő járókelők a jégmadarat (Alcedo atthis) és a hegyi billegetőt (Motacilla cinerea).

Jégmadár (Fotó: Golen Gerhárd)

Hegyi billegető (Fotó: Golen Gerhárd)
Az eddigi legérdekesebb megfigyelést novemberben Győri Noémi környezettan szakos hallgató osztotta meg velünk az Eszterházy Károly Főiskoláról; akinek egy guvatot (Rallus aquaticus) sikerült levideóznia az Eger-pataknál táplálkozás közben.

Guvat az Eger-pataknál (Fotó: Győri Noémi)
Nagyon örülünk a sok fotónak, és kíváncsian várjuk "előcsalogat -e még valakiket" a tél. Egy biztos: A fotótárhelyünkben mandarinrécéről készült képekben többé nincs hiány.. ahogy a patakon a tőkés récékből (Anas platyrhynchos) sem.
Az alábbi látványos és kedves videót a patak madarairól novemberben készítette Birkás László és Király Gábor (C film produkció):
Közösségi oldal: www.facebook.com/mmebukkihcs
Hák Flóra
2016.01.24.