Aggasztó mértékben lecsökkent a fecskék száma.
Javítsunk a helyzetükön és tegyünk értük közösen!
Szomorú tény, hogy a tavasszal hazatérő fecskék száma egyre alacsonyabb, és a számukra megfelelő fészkelőhelyek száma fogyatkozik évről-évre. A háztáji állattartás fokozatosan tűnik el, emellett óriási problémát jelentenek a gondatlanság, tudatlanság és kényelmi ürügyek miatti fészekpusztítások, hiszen mindez a sikeres fiókanevelések számát csökkenti.
Folyamatos tájékoztató kampányaink mellett a napokban már a Magyar Ügyészség is közleményt adott ki a fecskevédelemről, melyben kifejti: egyetlen fecske - akár fióka vagy tojás - elpusztítása szabálysértésnek, több példány elpusztítása pedig már bűncselekménynek minősül.
A molnár- és füstifecskék fészkei egész évben védelem alatt állnak - üresen is csak természetvédelmi hatóság engedélyével távolíthatók el.
A számunkra oly kedves molnár- és füstifecskék száma az elmúlt két évtizedben a felére csökkent. És mi ennek az oka?
Felelősek a nagyüzemi mezőgazdaság rovarölő szerei, a legeltetés visszaszorulása - ezzel a sarat biztosító jószágitatók eltűnése, a kémiai szúnyogirtás, a szélsőséges időjárás, vonulási időszakban a mediterrán térségben zajló vadászatuk, és mindemellett nagy probléma a fészkek leverése és a fészeképítés megakadályozása.
Miért ilyen fontosak számunkra a fecskék?
Nem is olyan rég nem számított otthonnak az a ház, ahol nem volt fecskefészek. Egyik legkedvesebb madarunk, aki jöttével a tavaszt jelzi. Szemünk előtt neveli fiókáit és tölti meg élettel kertünket, udvarunkat.
A klímaváltozással elszaporodott vérszívók, mezőgazdasági károkat okozó rovarok - mindezektől védenek a fecskék! A környezetünkkel együtt minket is pusztító vegyszerek természet alkotta alternatívája.
Mivel segíthetjük őket?
Egy kisebb fellocsolt terület a kertünkben kincset ér a fecskéknek, ideális sárgyűjtő helyként szolgál az új fészkek építéséhez és a régiek felújításához.
A régi fészkek mellé kihelyezve új fecskepárokat vonzhatunk házunkhoz, mellyel még több sikeres költés lehetőségét biztosíthatjuk számukra.
Zavaró ürülék esetén alkalmazzunk fecskepelenkát.
Fontos, hogy fészekleverés láttán tegyük meg a szükséges hatósági lépéseket!
Támogassa adományával fecskevédelmi munkánkat!
- 2000 forinttal hozzájárulhat a lakosság és az agrárium szereplőinek tájékoztatásához.
- 3000 forinttal hozzájárulhat a fecskegyűrűző és -monitoringmunkákhoz.
- 5000 forinttal hozzájárulhat műfecskefészkek kihelyezéséhez.
Köszönjük!