Táborok

Az MME helyi csoportjai, tagjai és aktivistái országos tábori hálózatot működtetnek évtizedek óta. A táborok többségében madárgyűrűzés folyik, elsősorban a nyári és téli vakáció időszakában, de a legnagyobb központokban - a madárgyűrűző állomásokon - egész évben.

Aktuális táboraink 2025-ben

Egyesületünk több mint 50 éves fennállása alatt, mindig nagy hangsúlyt fektetett a szemléletformálásra és az utánpótlás nevelésre, amelynek legjobb eszköze a táboroztatás, így nem volt rá még példa, hogy ezen a majdnem fél évszázad alatt szervezetünk ne fogadott volna gyerekeket és felnőtteket a nyári szünet idején. Helyi csoportjaink és szakosztályaink idén az alábbi táborokat szervezik: 

Madarász táborok: 

Békés vármegye

IV.Kis-Sárréti madárgyűrűző és természetismereti tábor
2025.06.22-28.

Szállás: Bihari Madárvárta, Biharugra
46.97688634315204, 21.641700442090084 https://www.kmnp.hu/hu/bihari-madarvarta-biharugra
2-3 ágyas szobák, fürdőszobával

Érkezés: 2025.06.22. 14:00 óra
Távozás: 2025.06.28. 10:00 óra

Korhatár: 10-16 év, maximum 25 fő

Étkezés: napi 3 fő étkezés + tízórai, uzsonna

Ár: 48 000 Ft/fő; MME tagok részére: 43 000 Ft/fő

Jelentkezés: Vasas András vasas.andras@gmail.com, 70/626-3232

Tervezett programok:
1. nap: megérkezés, regisztráció, szobafoglalás, ismerkedés egymással és a helyszínnel, táborrend és szabályok átbeszélése, szabadfoglalkozás
2. nap: hálóállítás, utána folyamatos madárgyűrűzés, a hálók ellenőrzése óránként, foglalkozás, előadás
3. nap: folyamatos madárgyűrűzés kora reggeltől estig, a hálók ellenőrzése óránként, napközben gyalogtúra (madarászat) a Biharugrai-halastavakhoz
4. nap: folyamatos madárgyűrűzés kora reggeltől estig, a hálók ellenőrzése óránként, napközben gyalogtúra (madarászat) a Sző-rét tanösvényen, du. madártani témájú előadás, este csillagászat
5. nap: folyamatos madárgyűrűzés kora reggeltől estig, a hálók ellenőrzése óránként, előadás
6. nap: madárgyűrűzés, háló bontás, összepakolás, kiköltözés

Amit érdemes magaddal hoznod:
gumicsizma, túracipó, hátizsák, kulacs, zsebkés, zseblámpa, határozókönyvek, távcső, fényképezőgép, jegyzetfüzet, rajzeszköz, állandóan szedett gyógyszerek, védő-, riasztószerek a nap és a rovarok ellen, tisztálkodási felszerelés, minden időre megfelelő ruhanemű, esőkabát, hosszú nadrág, baseball sapka/napkalap


A jelentkezők részére hamarosan jelentkezési lapot küldünk!
 

Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye

XII. Bátka-köz Gyűrűzőtábor Tiszalúc (2025.07.26. - 2025.08.10.)
2025. július 26. - 2025. augusztus 10. 
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület 34. számú Bükki Helyi Csoportjának szervezésében, a gyűrűző szakemberek és helyi csoportunk önkéntes gárdájának közreműködésével,  - a Bükki Nemzeti Park támogatásával -  idén tizenkettedik alkalommal valósul meg a Tiszalúci Gyűrűzőtábor. A tábor minden évben július utolsó és augusztus első hetében várja a természet és a madárvilág iránt érdeklődőket.

Időpont: 2025 07. 26. (szombat, táborállítás) - 08.10. (vasárnap, táborbontás)


Helyszín, megközelítés:
Borsod-Abaúj-Zemplén megye
Kesznyéteni Tájvédelmi Körzet, Tiszalúc, Bátka-köz

A táborba Tiszalúctól Tiszadob felé haladva a községtől  a 4 km-es tábla előtt  az egyetlen betonozott úton kell jobbra lefordulni és bemenni a Horgoló tanyáig. Itt újra jobbra kell fordulni és a földúton kb. 300 m megtétele után ismét jobbra fordulva a bokroson keresztül vezető úton jutunk arra a nyílt területre, ahol már meglátni a sátrakat.

 
Figyelem  ! A tábor kiírásának idején (2025 április) – csak a  patás állatokra veszélyes - száj és körömfájás megelőzése érdekében – az aktív állattartó Horgoló tanyán nem szabad keresztül haladni, sem járművel sem gyalog. Kerülő úton természetesen elérhető a tábor, gyalog kb. 1 km, személykocsival pedig az aktuális vízállástól függ.  Ezért kérjük érdeklődjön a fennálló viszonyokról a táborba érkezés előtt. Továbbá ha változás lenne itt is közzétesszük.
Nézd meg a Google Maps-en vagy írd be a koordinátát: 48°00'46.94"É, 21°05'23.41"K  (WGS84); 802367 Y, 298594 X (EOV). 


Programok:
Madárgyűrűzés és megfigyelés; madártani és természetvédelmi ismeretek elsajátítása. Emellett csend, nyugalom és a kint alvóknak kóstoló az igazi tábori életből; tábortűz és bográcsozás, gyönyörű csillagos éjszakák, melyeken alkalmanként még az aranysakálok "koncertje" is hallható (persze az állatok semmilyen veszélyt nem jelentenek a táborlakókra).
A tábor közelében nádas és bokros terület is fekszik, így mindkét növényzet típushoz kötődő madárfajok a hálóba kerülhetnek, mely igazán változatossá teszi a programot. Kézből megfigyelhető fajok a következők: nádiposzáták, tücsökmadarak, függőcinege, törpegém, cinegék, poszáták, gébicsek, rigók. A hálóba került fajokon kívül gyakran figyelünk meg a tábor környékén a kaszálón vagy a vízben élelmet keresgélő, esetleg épp felettünk termikelő madarakat, így fekete- és fehér gólyákat, récéket, vízicsibéket, különböző ölyveket, sasokat, szalakótát, a tanyához sétálva találkozhatunk, búbos bankával, hantmadárral, kuvikkal és csuk fajokkal is!


Szállás, étkezés, fürdés:
A szállást sátorban , az étkezést pedig többnyire önellátóan oldjuk meg, közös bográcsozással vagy sütögetéssel. Fürdés nap melegítette vízzel,  tábori zuhanyban lehetséges, valamint  tábori WC-t is rendelkezésre áll. 


Költségek:
Az MME tagsággal nem rendelkezők 500 Ft/nap adomány ellenében látogathatják a tábort. A táborépítésben és bontásban való közreműködéssel le lehet dolgozni a részvételi díjat! :)


Mire készüljünk? - Ajánlott ruházat, felszerelés:
A vizes élőhely miatt folyamatosan kell számítani a szúnyogok jelenlétére, nappal pedig előfordulnak különböző légyalkatúak (pl. szuronyos istállólégy). Ezért ajánlott napközben is a zárt cipő, szellős hosszú nadrág és hosszú ujjú ing, kalap, illetve szúnyogriasztó használata a csípések megelőzésére.. Az eddig leírt ruházaton kívül ajánlott a melegebb zárt ruházat estére, gumicsizma, esőkabát, papucs, elemlámpa. Olvasnivaló, esetleg kisebb társasjátékok napközbenre, amikor a hálókat rendszerint összehúzzuk ( a meleg miatt). Továbbá távcső, fényképezőgép, tisztálkodószerek, törölköző, egyéni gyógyszerek. Aki kint alszik, annak sátor, polifoam és hálózsák, illetve amire ehhez szüksége van.

A tábor az elmúlt időszakban egy állandó kis házikóval és esőbeállóval is bővült, így van hova menekülni a kedvezőtlen időjárási körülmények elől ;)

Mivel az időjárás sajnos egyre kiszámíthatatlanabb, javasoljuk (főleg a több napot folyamatosan kint töltőknek), hogy hozzanak magukkal olyan tárolót (nejlonzsák, kisebb hordó, láda stb), melybe nagyobb felhőszakadás vagy eső alkalmával bepakolva szárazon tartható a nem viselt ruházat, elektronikai eszközök, hálózsák stb.
Házirendünk szerint továbbra is igaz, hogy aki több alkalommal visszatér a táborba és sátrazik, sátrát a távozásakor minden alkalommal köteles összepakolni, vagy felállítva hagyva más táborlakó rendelkezésére bocsáthatja, amíg ő távol van. Ha arra senki nem tart igényt, az előbbi szabály lép érvénybe!
 

Jelentkezés, további információ:
Előzetes bejelentkezés a (30) 207-0225 telefonszámon vagy emailban  spsomoskoi@gmail.com, Somoskői Péter Bükki HCs alelnöknél lehetséges! Várjuk mind a madarászni vágyók, mind a lelkes "táborlakó", segédkező önkéntesek jelentkezését! Minden érdeklődőt várunk, nem csak gyakorlott madarászokat! Találkozzunk idén is!
A táborban 14 év alatti gyerekek csak szülő vagy nagykorú kísérő felügyeletével vehetnek részt! Kutyát hozni nem ajánlott!
Ezen a helyszínen az év folyamán számos alkalommal tartunk gyűrűzéseket hétvégenként, ezek CES ( állandó ráfordítású ) gyűrűzések áprilistól- júliusig 9 alkalommal. Továbbá szeptember-március között minden hónapban egy napot kint vagyunk (általában a hónap közepe környékén) ez további 7 alkalom.  A konkrét időpontok az időjárás és más programok függvényében változnak. Aki szeretne ezekről a gyűrűzésekről első kézből információhoz jutni kérje  felvételét - a fent leírt email címen –  a „csak Tiszalúc „  levelező listába.

Hajdú-Bihar vármegye

Madárgyűrűző tábor Hortobágy-Halastón

Augusztus végén már sokan a szeptemberi iskolakezdésre készülnek. Ebben az időszakban a természetben is lázas készülődés zajlik. Az őszi madárvonulás kezdete éppen erre az időszakra esik, amikor nyári melegek után a nádasok, bokrosok újra benépesülnek a rejtett életmódú madarakkal. A tábor egyik célja, az ilyen távcsővel nehezen megfigyelhető madárfajok befogása és tudományos célú megjelölése. Az érdeklődők megismerkedhetnek a madárgyűrűzés szakmai fogásaival, a Hortobágyon előforduló madárfajokkal és a halastavak és a környező védett területek élővilágával.
A tábor a Magyar Madártani Egyesület Hajdú-Bihari Csoportja és a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság szervezésében valósul meg két turnusban:

2025. augusztus 11-15. 

2025. augusztus 25-29.

Korhatár: 10 év felett

Részletek: chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/https://www.hnp.hu/uploads/documents/gyuruzo-tabor_2025.pdf
Jelentkezési lap: https://www.hnp.hu/hu/szervezeti-egyseg/kornyezeti-neveles/oldal/tabor-urlap
 

Pest vármegye

Farmosi madárgyűrűző és vonuláskutató tábor (Farmos)

Nádi-és erdei énekesmadár-fajok gyűrűzése, betekintés a Tápió-Hajta Vidéke Tájvédelmi Körzet gazdag növény- és állatvilágába.
Időpont: 2025. július 21. – szeptember 13.

A Pest vármegyei Farmoson, a Nagy-nádas szélén álló egykori gátőrház udvarán működik a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság Madárvártája, mely a fészkelő és átvonuló madárállományról gyűjt adatokat tavasztól őszig. A gyűrűző tábor előzetes bejelentkezés alapján fogad egyéni érdeklődőket, családokat, vagy akár kisebb csoportokat, de szívesen látja azokat az önkéntes segítőket is, akik már korábban szereztek némi gyakorlatot a madárgyűrűzés terén.
A nyári időszakban a madárgyűrűzés 10-18 óra között szünetel a madárgyűrűzés szakmai és etikai szabályzatainak értelmében a madarak egészsége érdekében, ekkor a fogóeszközök fogásképtelenné vannak téve, ekkor az érkezőknek nem tudunk programot biztosítani.

Ajánlott korosztály: 12 éves kortól (alatta szülői kísérettel).

Ajánlott: sátor, hálózsák, fejlámpa (fejlámpa hiányában az esti és hajnali madárszedésben való részvétel tilos), szúnyog és kullancsriasztó, vízhatlan lábbeli, időjárásnak megfelelő ruházat (augusztusban a hajnali hőmérséklet 5 celsius fokra csökkenhet).

Helyszín: Farmos, gátőrház (GPS: 47.3595302; 19.8274247)

Részvételi szándékhoz bejelentkezés szükséges. 
Információ: Sári Gergő, sarig@dinpi.hu

 Börzsönyi Természetvédelmi Tábor (BTT, BOTT)
Idén immár 45. alkalommal szervezünk természetismereti táborokat felső tagozatosoknak a Börzsönyben, Királyréten. Délelőtti terepi programok: szakmai vezető által tartott madárgyűrűzés, botanika, erdészet, geológia, hidro-ökológia, rovarászat, hegyi túra. Délutánonként: meghívott szakmai előadások, vetélkedők és sok játék.

Szállás: erdei tisztáson, előre felépített, jól felszerelt sátortábor. Teljes ellátás (hideg reggeli, meleg ebéd és vacsora).Részvételi díj (12 napra): 89 000 Ft/fő. (május 15-ig fizetve, vagy testvéreknek, vagy MME tagoknak)

Időpontok:

Első turnus (BOTT): július 14-től 26-ig. 

Második turnus (BTT): július 28-től augusztus 9-ig.

Kapcsolat: btt@borzsony.org (BTT) vagy kapcsolat@bott-kiralyret.hu (BOTT)
További információk: borzsony.org
 


 

 

 

Tolna vámegye

Az MME 28.sz. Dombóvári Csoportjának 2025-re tervezett táborai
MME 28.sz. Dombóvári Csoportja

7200 Dombóvár, Dombó P. 42/a.
Honlap: www.madarvarta.atw.hu; e-mail: mme28dvar@gmail.com 
Telefon:30/296 4501 
               ; 
1.Turnus: Természetvédelmi és ornitológiai tábor: 

Helyszín: Dombóvár-Tüske, Horgásztavak (Madárvárta) 

Időpont: június 23 – június 27.  Korosztály: 10-14 év

Érkezés 23-án hétfőn reggel 7-10 óra között, távozás 28-án pénteken 15-17 óra között.

Elhelyezés: faházban, ill. saját sátorban egyéni igény esetén. 

Ellátás: az első étkezés hétfőn ebéd, az utolsó étkezés pénteken ebéd. 
Napi 4 étkezés /reggeli, ebéd, uzsonna, vacsora) 

A tábor költsége: 40.000 Ft (ellátás, szállás, program, buszköltség, múzeumi belépő) 

Program: Az öt napos program során a résztvevők megismerik és bejárják a város helyi védettséget élvező területeit (Szőlőhegyi parkerdő, Konda völgye a horgásztavakkal). Minden nap más-más élőlénycsoport lesz a fókuszban, így lesz lepkék napja, madarak napja, a fák napja, kétéltűek napja. Naponta megismerkednek egy-egy madárcsoporttal, előadás és múzeumi anyag segíti a közel 60 faj biztos felismerését (cinegefélék- 10 faj, harkályfélék- 10 faj, bagolyfélék- 12 faj, gólyák és gémek – 12 faj, fecskék, rigók, galambok-14 faj)
Minden reggel madárbefogás és gyűrűzés; egyéni kutatómunka – a természettudomány bemutatóteremben, távcsöves madármegfigyelés a Béka tavaknál. Odútelepek ellenőrzése (horgásztavak, Gunaras); Egy kis növényismeret a Konda-patak völgyében. 

Előadások: Az év madara, kétéltűje és fája; Nappali lepkék (20 faj) és az év lepkéje.; 
Dombóvár helyi védett területei, parkjai.; A kék vércse és szalakóta védelme.
Szabadidős lehetőségek: sakk, malom, asztaltenisz, mikroszkóp használata, múzeumi gyűjtemények (lepke, bogár, fészek, termés és egyéb növényi részek, életközösségek madarai – 2x3 méteres molinók)

Terepi programok: távcsöves madármegfigyelés, Kis-Konda-patak völgye – helyi értékek, Gunarasi-parkerdő – odútelep ellenőrzése, gyurgyalagtelep megtekintése, „Páfrányok völgye” túra a Mecsekben.

2. Turnus: Vonuláskutató és madárgyűrűző tábor 

Helyszín: Dombóvár-Tüske, Horgásztavak (Madárvárta) 

Időpont: augusztus 21-25 (5 nap). Korosztály: 14 éves kortól

Érkezés: augusztus 21-én (csütörtök) 7-10 óra között. 
Távozás 25-én (hétfő) 16-18 óra között. 

Elhelyezés: faházban, ill. saját sátorban (kérésre). 

Ellátás: napi 4 étkezés 

Program: 6-20 óráig gyűrűzés, faunisztikai megfigyelés különböző élőhelyeken, közben odútelepek ellenőrzése, hat hálóálláson madárbefogás, diavetítés, fakultatív programként faunisztika és gyűrűzés a tüskei tölgyesben. Közösségi munka – odúk javítása, festése. 

Előadások: Az év madara és kétélűje. 
40 éves a dombóvári Madárvárta. 

Költség: 40.000 Ft (ellátás, szállás, program, buszköltség, múzeum belépő) 

Érdeklődni: 30/296-4501, e-mail: mme28dvar@gmail.com 

Madarászok (13 éves kortól), szakkörösök, baráti csoportok, családok jelentkezését várjuk, jelentkezés esetén a lapra kérjük az e-mail címet. 
Részletes tájékoztatást a jelentkezés után küldünk.

Csoportunk honlapja: www.madarvarta.atw.hu
 


Egyéb természetismereti táborok:    

Herptábor
XI. Herpetológiai tábor

Kétéltűek, hüllők iránt érdeklő diákok, figyelem! 
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Kétéltű- és Hüllővédelmi Szakosztálya 2025-ben is szervez herpetológiai tábort („Herptábort”) iskolások részére.

A táborok és a madárgyűrűző állomások rendkívül izgalmas, sehol másutt meg nem tapasztalható élményeket kínálnak a gyerekeknek és a felnőtteknek egyaránt - legyen szó akár egy napos látogatásról, akár több napos részvételről. A madármegfigyelés, a kézbe fogható madarak, a természetközeli életmód, a közösségi élmények és az esti tábortűz nemcsak életre szóló emléket jelentenek, de sok gyereket a természetvédelmi, biológus, ökológus vagy agrár pályára irányítanak.

Mindenkit szeretettel várunk!

A madarász táborok nemcsak kutatási helyszínek, az itt folyó munka másik fontos célja az ismeretterjesztés, utánpótlásképzés (felnőtteké is!), ezért bárki, bárminemű madártani, természetjáró, táborozási ismeretek nélkül is jelentkezhet.

Milyen munka zajlik a táborainkban?

Táboraink többségében a tudományos célú madárbefogás és -gyűrűzés képezi a központi tevékenységet (részletesen a madárgyűrűzésről >>). Emellett sok helyen folyik távcsöves madármegfigyelés (faunisztika), botanizálás, de kirándulni is lehet. Az egyes táborok programjairól a tábori tájékoztatókban olvashatnak.

Ellátás és körülmények

A madárgyűrűző táborok - az itt folyó munka jellege - miatt szép természeti környezetben működnek, ahol sok esetben csak sátorban lehet lakni; így remek lehetőséget kínálnak a nomád jellegű élet néhány napos kipróbálására. A nagyobb madárgyűrűző állomások némelyikén korlátozott számban rendelkezésre állnak szobák és ágyak is. A táborokban a mindennapi élet alapfeltételei (hideg és meleg étkezés, mosakodás, zuhanyozás, WC) természetesen biztosítottak; a körülményekről az egyes táborok saját tájékoztatóiban olvashatnak, illetve a szervezőknél érdeklődhetnek. 

Ki és miként vehet részt?

Első táborozó gyerekek felnőtt kísérő nélkül többnyire 14-16 éves kortól vehetnek részt a táborok munkájában. A gyerekek mellett természetesen felnőtteket is szeretettel várunk. A madarász táborok egyik legnagyszerűbb vonása, hogy gyerekek és felnőttek együtt és egymásért dolgoznak mind a kutatásban, mind a napi jólét megteremtésében és fenntartásában.

Mit vigyek magammal?

A madarász táborokba alapvetően ugyan azokat a felszereléseket kell magunkkal vinnünk, amit egy családi üdülésre is magunkkal vinnénk. A nomád életmód, a madárgyűrűzés és a madármegfigyelés miatt az alábbi extrákra lehet szükség (ezek military és hegymászó boltokban, részben az MME boltjában is beszerezhetők):

      Nélkülözhetetlen táborozási specialitás:

  • hátizsák (vázas kialakítású, erős, tartós, kellően nagy [60-100 l-es] legyen)
  • hálózsák (lehetőleg +5 - 0 Cº körüli komfortfokozatú kapucnis "múmiazsák")
  • polifoam derékalj (lehetőleg ne a legvékonyabb, legpuhább változatot válasszuk)
  • sátor (víz- és szélálló legyen, ami sajnos a 15.000 Ft alattiakról nem mondható el) 
  • gumicsizma
  • esőruházat
  • fejlámpa (LED-es, vízálló, megbízható legyen; a legjobb a Petzl márka)
  • acél bögre (legalább 2,5, de inkább 5-9 dl-es)
  • tábori acél étkészlet (lehetőleg konzervnyitós tartóval)
  • tányér (ebből is legjobb a tábori acél változat)

      Jól jöhet:

 

Mindenkinek jó táborozást kívánunk - találkozzunk a terepen!

 


Amennyiben érdekli az óvodákban és iskolákban, a lakótelepeken, a ház körül és a
kertben végezhető mindennapi gyakorlati madárvédelem, ajánljuk
figyelmébe a Madárbarátok nagykönyvét (bolt >>)